Hvad er NanoCover?

NanoCover er baseret på kemisk nanoteknologi og udviklet på baggrund af patenter, som indehaves af en af verdens førende forskere på området, professor Helmuth Schmidt fra Institute of New Materials, Saarbrücken Universitet i Tyskland.
 
Et andet fællestræk er, at de alle benytter sig af den såkaldte Solgel teknologi, der anvendes til at give en lang række materialer forskellige overfladeegenskaber. Blandt andet ved at designe forseglin gen således, at den kan gøre forskellige overflader afvisende over for vand, olie og skidt.
 
NanoCover er udviklet på baggrund af patenter, som indehaves af en af verdens førende forskere på området.
 
Forbilledet til NanoCovers produkter er naturen. Lotusblomstens blade har en overflade, som hverken tager imod vand eller snavs. Gennem elektronmikroskop kan man se, at overfladen ikke er glat, men består af en uendelig mængde små spidser, som er arrangeret meget omhyggeligt og ensartet. Størrelsen på disse spidser er så mikroskopisk, at en vanddråbe ikke kan flyde ud. I stedet betyder overfladespændingen i vandet, at det danner en perle som let triller af – et fænomen der betegnes som lotuseffekten.
 
"Sol" står for "solution", det engelske ord for opløsning, og "gel" for "gelation", der betyder gelering. Den film, man opnår, er et 10-50 µm tykt glaskeramisk laklag, som med egnede råmaterialer er stabilt overfor UVlys, fugt og varme. Filmen er let at påføre enten ved sprøjtning, pensling eller neddypning og kan påføres mange typer materialer.
 
Lotusblomstens blade har en overflade, som hverken tager imod vand eller snavs.
Denne proces er forbilledet for de fleste af NanoCovers produkter, da de giver den behandlede overflade de samme egenskaber, som lotusblomsten har haft i millioner af år. Vand, skidt, olie og anden irritation kan ikke sidde fast, men fjernes ved meget let rengøring. Intet er, som det var for bare få år siden – velkommen til den fagre nye, nanoteknologiske verden.
 



(Lotusblomstens blad med vand på)